سنگ آهک نومولیتی سازند آسماری

تصویر زیر نمایی نزدیک از سنگ آهک نومولیتی سازند آسماری به سن الیگومیوسن میباشد که در جنوب شهر کوار از استان فارس گرفته شده است. یکی از مشخصه های این سازند وجود فسیل نومولیت عدسی شکل در برخی از لایه های سنگ آهکی آن است. در این نقطه تناوب سنگ آهک های ستبر لایه و سنگ آهک های مارنی متوسط لایه لیتولوژی سازند آسماری را تشکیل می دهند. از ویژگی های دیداری سازند آسماری وجود خلل و فرج و شیارهای انحلالی حاصل از انحلال سنگ آهک توسط آب باران می باشد که به آن کارستی شدن می گویند.

در تصویر برش های عرضی و طولی فسیل های نومولیت به سن الیگومیوسن دیده می شود که در قیاس با سکه موجود در تصویر ابعاد کوچک آن ها قابل تشخیص است و برای مطالعات دقیق فسیل شناسی نیاز به تهیه مقطع نازک می باشد.

این عکس در سال 89 در جریان مطالعات زمین شناسی مسیر راه آهن شیراز - بوشهر - عسلویه در جنوب شهر کوار استان فارس و بوسیله ی یک دوربین کانن S5IS و با کمک قابلیت ماکرو آن توسط اینجانب گرفته شده است.

 

/ 1 نظر / 69 بازدید
قاسم بهفر

سلام وبلاگتون خیلی عالیه مدتها بود درباره نومولیت ها سوال داشتم که مطالب مفیدی از سایت شما خواندم من معلم علوم تجربی راهنمایی هستم و در مدرسه تیز هوشان خرم اباد تدریس می کنم . فسیل نومولیت زیادی در لرستان وجود داره مانند آنچه در تصویر هست اما در منطقه کوهدشت نومولیت هایی وجود داره که به هم چسبیده نیستند بلکه از هم جدا هستند و اندازه ای در حد سکه ی موجود در عکس دارند .