فوران آتشفشان اکوادور با پرتاب سنگ

آتشفشان «تانگوراهوآ» در اکوادور طی انفجاری شدید و ترسناک فوران کرده و تکه سنگهایی به بزرگی یک کامیون را به فواصلی بیش از 1.6 کیلومتر پرتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فوران این آتشفشان باعث شد بیش از 300 نفر از ساکنان منطقه کوهستانی از خانه‌های خود فرار کرده و جان خود را نجات دهند.

با فرو رفتن چندین شهر اطراف این آتشفشان پنج هزار متری در زیر خاکسترهای آتشفشانی مدارس این منطقه کم جمعیت برای سومین روز متوالی تعطیل شدند. صدای فوران انفجاری این آتشفان بزرگ که یکی از کوه‌های رشته کوه آندس در 135 کیلومتری جنوب شرق پایتخت اکوادور است از کیلومترها دورتر شنیده می‌شد.

یک موسسه ژئوفیزیک محلی که فوران آتشفشان را از رصدخانه‌ای در نزدیکی محل فوران تحت نظر داشت اعلام کرد تکه سنگهای غول پیکر و درخشان تا فاصله 1.9 کیلومتری از سطح دهانه آتشفشان به زمین می‌خوردند. کوچکترین این سنگها به اندازه یک خودرو سواری و بزرگترین آنها به اندازه یک کامیون بودند که در نتیجه برخورد آنها با سطح زمین حفره‌هایی به وسعت 10 متر به وجود آمده است.

مقامات محلی اعلام کردند شرق آتشفشان به ویژه «بانوس» منطقه‌ای توریستی در فاصله 4.8 کیلومتری آتشفشان در زیر لایه‌هایی ضخیم از خاکسترهای آتشفشانی فرو رفته‌اند.

بر اساس گزارش دیلی میل، این آتشفشان از سال 1999 فعال بوده است و در فوران جولای و آگوست سال 2006 این آتشفشان، دست کم چهار نفر کشته و هزاران نفر خانه‌های خود را ترک کردند:/ 0 نظر / 20 بازدید