سازندامیران

 

رخساره ی این سازند شامل تناوبی از شیل و فورش سنگ (siltstone) و ماسه سنگ می باشد. در بخش هایی از زاگرس سنگ آهک های نازک لایه نیز وجود دارد. ستبرای لایه ها کم تا متوسط است و مهمترین ویژگی دیداری آن لایه بندی منظم است. رنگ عمومی این سازند سبز تیره تا سبز زیتونی است و بر پایه فسیل های موجود٬‌سن آن را از کرتاسه بالا تا پالئوسن اعلام کرده اند. سازند امیران از جمله سازند های زودفرسا بوده و ریزش ها در همه ی رخنمون ها دیده می شود.

این سازند از تونل اثر 3 تا تونل خرگوشان 1 بر سر راه آزادراه خرم آباد – پل زال برونزد دارد. سازند امیران به طرف پایین با مرز عادی بر روی سازند گورپی (میزبان تونل خرگوشان 1) و به طرف بالا با مرز تدریجی در زیر سنگ آهک های سازند تله زنگ (میزبان تونل اثر 3) قرار دارد.

در این محدوده شیل ها اغلب متراکم بوده و رنگ آنها سبز – خاکستری و گاه متمایل به آبی است. رخنمون های موجود تحت تاثیر هوازدگی به سرعت هوازده و فرسوده شده و به صورت قطعات شبیه مداد (Pencil shale) و ورقه های کاغذ (Paper shale) تغییر شکل داده اند. ستبرای لایه های شیلی چندان مشخص نیست ولی افق های شیلی و مارنی ستبرای متفاوتی از خود نشان می دهند. به دلیل سرشت سنگ شناختی این سنگ ها درزه ها توسعه ی چندانی در این رخنمون ها ندارند. ستبرای لایه های فورش سنگی از 10 تا 50 سانتیمتر تغییر می کند.

تصاویر زیر در راستای مطالعه ی زمین شناسی بخش میانی پروژه ی آزادراه خرم آباد - پل زال توسط بنده بوسیله ی دوربین کانن S5IS از سازند امیران گرفته شده است.

 نمایی از شیل های تیره رنگ با میانلایه هایی از فورش سنگ با شیب عمومی 30 درجه به سوی شمال (دید به سوی غرب است)

 نمایی نزدیک از میانلایه های فورش سنگی که به دلیل مقاومت بیشتر در برابر فرسایش نسبت به شیل ها به صورت تیغه هایی بیرون زده دیده می شوند. درزه ها به دلیل سرشت زودفرسای شیل ها مستهلک شده اما در فورش سنگ ها به خوبی قابل مشاهده اند.

 شیل ها شکل پذیری خوبی دارند و در اثر فشارهای تکتونیکی به راحتی چین می خورند. میانلایه های فورش سنگی نیز به دلیل نازک لایه بودن در میان شیل ها چین خورده اند.

/ 2 نظر / 72 بازدید
یاسر آلاشلو

با تشکر فراوان از عکس های زیبا و حرفه ای که تهیه و به اشتراک گذاشته اید. پیروز باشید

بهوند

سلام ....ممنون از اطلاعات مفیدتون .اگه اطلاعاتی راجع به سازندهای استان خوزستان منطقه ایذه باغملک دارید ممنون میشم در اختیارم بذارین