گرند کانیون از فضا

"دان پتیت"، مهندس شیمی و فضانورد ناسا در سال 1996 به عنوان نامزد فضانوردی انتخاب شد.

وی نخستین بار در دوره 23 نوامبر 2002 تا 3 می 2003 در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت کرد و در 161 روز ماموریت خود دو پیاده روی فضایی را به منظور نصب تجهیزات علمی به بدنه خارجی ایستگاه انجام داد.

این فضانورد آمریکایی برای دومین بار همراه با کپسول سایوز در 21 دسامبر 2011 به ISS بازگشت و به همراه "الگ کونوننکو" و "آندری کویپرز" تا می 2012 در ایستگاه فضایی اقامت خواهد داشت.

"دان پتیت"، روز گذشته تازه ترین عکسهایی را که از ISS از مناظر زمین گرفته است به همراه توضیحاتی بر روی وبلاگ خود گذاشت. این تصاویر جدید مربوط به "دره بزرگ" (Grand Canyon) رودخانه کلورادو هستند.

وی در وبلاگ خود توضیح داد: "دره بزرگ رودخانه کلورادو زمانی که از یک چشم انداز مداری دیده می شود، بسیار تماشایی است. شما حتی اگر تاکنون این دره را از نزدیک ندیده باشید به طور غیر ارادی این حرف را تائید می کنید و اگر قبلاً از آن بازدید کرده باشید، مغزتان با دیدن این تصاویر شما را به یاد تعطیلاتی می اندازد که در بازدید از ریم جنوبی داشته اید."

"دان پتیت" در ادامه نوشت: "چشمان خود را تنگ کنید و منتظر بمانید تا نور فلاشها ناپدید شود. اکنون شما می توانید چیزهایی کاملا متفاوت را ببنید. می توانید کرمهایی را ببنید که در واقع رسوبات ته آب هستند. غالباً در تلاش برای جستجوی حقایق طبیعت، درک انسان بر روی چیزهایی که واقعاً وجود دارند نقاب می زند."

تصویر دره بزرگ رودخانه کلورادو از ایستگاه فضایی بین المللی

به اعتقاد دان پتیت، زمانی که  به دنبال حقایق طبیعت هستیم غالباً درک انسان بر روی چیزهایی که واقعاً وجود دارند نقاب می زند

این کرمها در حقیقت رسوبات ته آب هستند

 

توضیح وبلاگ جلوه های زمین: در واقع این اشکال کرمی شکل رودخانه ای مئاندری (رود پیچان) است که در رسوبات تقریبا افقی و بدون شیب منطقه ی کلورادو به حفر بستر خود  در طول تاریخ پرداخته و باعث ایجاد یک سکانس بسیار کامل و زیبا از رسوبات پرکامبرین تا عهد حاضر شده است. این دره یکی از جاذبه های طبیعی و پارک های ملی در امریکا می باشد.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید