سازند رزک در جنوب کوار فارس

سازند رزک در فارس با مرزی مشخص بر روی سازند آسماری قرار گرفته است و مرز بالایی آن با سازند میشان به صورت تدریجی می باشد. این سازند شامل تناوبی از شیل و مارن سبز رنگ، سیلت استون قرمز رنگ و میانلایه هایی از سنگ آهک نازک لایه می باشد. این سازند از نظر زمانی معادل سازند گچساران می باشد و در نقاط مختلف زاگرس به صورت بین انگشتی به یکدیگر تبدیل می شوند.

تصاویر زیر از سازند رزک در محدوده ی بند بهمن در دره ی رودخانه ی قره آغاج در جنوب شهر کوار فارس گرفته شده. در این محدوده سازند رزک جوان ترین واحد سنگی برونزد یافته در هسته ی ناودیس قره آغاج است و در طرفین آن سازند آسماری ارتفاعات بلند و پرشیبی را ساخته اند. نرم فرسا بودن سازند رزک باعث شده تا رودخانه مسیر خود را در هسته ی این ناودیس با فرسودن این سازند انتخاب کند.

تصاویر زیر در راستای مطالعات زمین شناسی پروژه راه آهن شیراز - بوشهر - عسلویه در سال 89 بوسیله ی دوربین کانن S5IS توسط بنده گرفته شده است.

 

در محدوده ی بند بهمن، بستر رودخانه بر روی سازند رزک جریان دارد. در حاشیه ی رودخانه، ناپیوستگی بین سازند رزک در زیر و رسوبات رودخانه ای و واریزه ای در بالا به وضوح دیده می شود.

 

سد تاریخی بند بهمن در فاصله ۱۰ کیلومتری کوار قرار دارد. این بند با قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال از آن زمان تا کنون آب مصرفی کشاورزی قسمت عمده‌ای از دشت کوار را تامین کرده‌است. این بند روی رودخانه" قره آغاج" سر راه شیراز- فیروزآباد و در هفت کیلومتری غرب شهر کوار بنا شده و به نظر می رسد از آثار دوره ساسانی باشد. این بند به بهمن پسراسفندیار منسوب است.

 

سازند رزک جوان ترین واحد سنگی برونزد یافته در هسته ی ناودیس قره آغاج است که رودخانه ای به همین نام در آن جریان دارد.

 

سازند رزک شامل تناوبی از شیل و مارن سبز رنگ، سیلت استون قرمز رنگ و میانلایه هایی از سنگ آهک نازک لایه می باشد.

 

  • استفاده از تصاویر با ذکر منبع و نام عکاس بلامانع است.
/ 0 نظر / 135 بازدید