پلی بر روی دریاچه سد کارون 4

 در تصویر بالا دریاچه سد کارون 4 و پل زیر قوسی آن بر روی رودخانه ارمند و مخزن سدکارون 4 در استان چهار محال بختیاری در مسیرجایگزین محور ارتباطی شهرکرد به ایذه دیده می شود.

سازند آسماری با سنگ آهک های ستبر لایه کارستی با شیب به سوی شمال خاور بر روی سازند پابده با تناوبی از مارن و سنگ آهک های نازک لایه در تصویر دیده می شوند.

دو تونل در دو طرف دره در سازند آسماری حفر شده اند که با این پل به یکدیگر متصل می گردند. این پل توسط شرکت ماشین سازی اراک طراحی و اجرا گردیده است.

سازند آسماری از سنگ آهک های ستبر لایه مستحکم و با مقاومت بالایی تشکیل شده که در آنها شیارها و حفرات کارستی نشانگر میزان بالای کربنات کلسیم در این سازند می باشد. سن سازند آسماری الیگومیوسن و فسیل شاخص این سازند نومولیت می باشد.

بخش پرتال ورودی تونل که به رنگ سفیدرنگ دیده می شود بدون انفجار و به کمک سیم برش بریده شده است. مزیت این روش نسبت به انفجار حفظ استحکام و جلوگیری از بلوک بلوک شدن و خرد شدن سنگ ها و باز شدن درزه ها در بخش ورودی تونل است که از ریزش قلوه سنگ ها در آینده اجتناب می گردد.

تصاویر فوق توسط بنده در اردیبهشت ماه 93 در جریان بازدید از این پل و تونلهای آن و بوسیله دوربین کانن ISS5 ثبت گردیده است.

/ 2 نظر / 88 بازدید
بهوند

بسیار عالی ممنون

پناهی

با سلام درود فراوان بر شما به خاطر مطالب گویا و ارزشمندتون انشالله همیشه شاد و تندرست باشید