محیط زیست، یا زباله دانی؟!


دوستان محیط زیستی:

ببینید مسئولین محترم و شهروندان عزیز کلاردشتی چه راهکار جالبی برای دفن زباله هاشون پیدا کردن!

اینجا همون جنگلهای عباس آباد خودمونه...!

شیرابه های زباله روی اکوسیستم منطقه شدیدا تاثیر گذاشته و بوی تعفن تا شعاع چند کیلومتری به مشام میرسه.

آیا این راهکار مسئولین باهوش برای جذب توریست در یک منطقه منحصر به فرد گردشگری در کشور است؟

محیط زیست، یا زباله دانی


محیط زیست، یا زباله دانی


محیط زیست، یا زباله دانی


محیط زیست، یا زباله دانی


محیط زیست، یا زباله دانی

منبع: تابناک

   + سید مجید میرکاظمیان - ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٩

موجود عجیب‌الخلقه شناسایی شد

حیوان عجیبی که در روزهای اخیر تصاویر لاشه آن خبرساز شده بود،صرفا روباه یا شغالی است که جسدش توسط فردی غیر مطلع یافت شده است. بخش انتهایی جسد این سگ سان که احتمالا روباه، شغال یا سگ کوچک اندامی بوده قطع شده و باقیمانده پس از مدتی توسط یکی از افراد محلی پیدا می‌شود.

دیده‌بان حقوق حیوانات گزارش داد: به تازگی خبر عجیبی بر خروجی خبرگزری‌ها قرار گرفت: کشف لاشه حیوانی عجیب در مشکین شهر! استناد این خبر به تصویری بود از جسد نصف شده و پوسیده یک سگ سان کوچک اما به دلیل اینکه نیمی از لاشه حیوان کنده شده بود، برخی به اشتباه آن را از موجودات ماقبل تاریخ اعلام کردند.

حیوان عجیبی که در روزهای اخیر تصاویر لاشه آن خبرساز شده بود،صرفا روباه یا شغالی است که جسدش توسط فردی غیر مطلع یافت شده است. بخش انتهایی جسد این سگ سان که احتمالا روباه، شغال یا سگ کوچک اندامی بوده قطع شده و باقیمانده پس از مدتی توسط یکی از افراد محلی پیدا می‌شود. قطع شدن نیمی از بدن این حیوان می‌تواند به دلیل کشته و خورده شدن توسط گوشتخواران بزرگی چون پلنگ بوده باشد و یا مرگ طبیعی و سپس جابجا شدن توسط جانوران مردار خوار.
در گزارش خبرگزاری‌ها، اشاره‌ای به شباهت این موجود با تیرانوزوروس رکس (یا به اختصار تی رکس T. rex) شده بود و همچنین تی رکس دایناسور پرنده معرفی شده بود؛ در حالی که تیرانوزوروس (Tyrannosaurus) از درنده‌خوترین دایناسورهای گوشتخوار بوده و به هیچ عنوان قدرت پرواز نداشته و احتمالا با آرکئوپتریکس (Archaeopteryx) پرنده اشتباه گرفته شده است.

تصاویر زیر مقایسه‌ای است با جزییات کامل بین اسکلت یک سگ و لاشه خبرساز که اثبات می‌کند جانور کشف شده نه تنها ماقبل تاریخ و عجیب نیست، بلکه موجودی است که بسیاری از مردم آن را از نزدیک مشاهده کرده‌اند.


 

لاشه حیوان پس از ضبط توسط مقامات، حالت پنجه‌ها در این تصویر طبیعی تر است.
 


نحوه قرار داشتن اسکلت سگ سانان در بدن آنها


 

نمونه واقعی اسکلت یک سگ
بخش انتهای تصویر اسکلت از کمر بریده شده و ما حصل شباهت اندکی با تیرانوزوروس دارد.دست‌های سگ و کتف ها، به بخش پیشین قفسه سینه متصلند در صورتی که پاهای تی رکس به بخش خلفی و لگن متصل هستند. بخش انتهای دم حیوانات معمولا باریک می‌شود در حالی که بخش انتهای لاشه یافت شده در واقع ستون مهره‌های آن بوده و قطور است. فرم سه پر مهره‌های ستون فقرات نیز به وضوح مشخص است.


 

انطباق دقیق اسکلت سگ سان و لاشه یافت شده.

 
تصویر اسکلت بر اساس زوایای لاشه یافت شده بازسازی شده است. دست‌ها از مفاصل خم شده و زاویه سر و گردن اصلاح شده. اسکلت و لاشه را مقایسه کنید.


 

نحوه قرار گیری اسکلت در لاشه 


جمجمه یک شغال جهت مقایسه. فرم دندان‌های نیش و آسیاب واضح است.

 
بالا جمجمه شغال و پایین جمجمه سگ

   + سید مجید میرکاظمیان - ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٤

صخره های مواج گرانیتی در استرالیا


صخره های طبیعی جالبی در شرق شهر Hyden استرالیای غربی وجود دارد که از نظر علم زمین شناسی بسیار تعجب برانگیز است. این صخره ها بیشتر از جنس گرانیت ولی همچون امواج بلند اقیانوس هستند بطوریکه هر کدام از این صخره ها چندین هکتار را پوشش می دهد و ارتفاع آن چیزی حدود 15 متر است.
  

   + سید مجید میرکاظمیان - ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٢

عقاب سنگی شیرکوه

نامش را از قبل شنیده‌ای و می‌دانی چنین کوهی وجود دارد؛ اما از دور وقتی به عقاب کوه نزدیک می‌شوی، باورت نمی‌شود. ممکن است یک کوه اینقدر شبیه به یک عقاب باشد؟

این کوه از زوایای متعدد شبیه به یک عقاب نشسته بر پهنه کویر است. این عقاب سنگی در کنار روستای اسلامیه واقع شده و مانند یک مجسمه بسیار بزرگ خودنمایی می‌کند.

شیرکوه، نیز نام مجموعه کوه‌هایی در استان یزد است که بلندی آن در رفیع‌ترین نقطه به 4075 متر می‌رسد. برف و یخ زمستانی در این کوه آب بخش‌های زیادی از استان یزد را تامین می‌کند. دامنه شیرکوه روستاهای سرسبز، زیبا و ییلاق‌‌های بی‌نظیری را در حاشیه کویر به دست آورده است.

 

   + سید مجید میرکاظمیان - ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢۱

لاشه حیوان کشف شده در مشکین شهر

  

   + سید مجید میرکاظمیان - ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٠

تصاویر شگفت‌انگیز فضایی از ایران

یکی از وظایف روزانه کیهان نوردان در ایستگاه های فضایی، برداشتن عکس از زمین است که این عکس‌ها گاهی به صورت عادی و گاهی با استفاده از فیلترهای مختلف و یا طیف های گوناگون برداشته می شود.

تا قبل از به کارگیری دوربین های دیجیتالی، این کار محدویت هایی به لحاظ کمی داشت اما اینک بستگی به علاقه فضانوردان و اوقات فراغت آنها دارد و آنها می توانند هر میزان که علاقمند هستند به عکسبرداری از زمین بپردازند. به طور مثال پاول وینوگرادوف طی سفر شش ماهه خود بیش از 80 هزار عکس از زمین برداشت.

در بین عکس‌های تهیه شده توسط فضانوردان که با استفاده از فیلترهای مختلف و یا طیف های گوناگون برداشته می شود عکس‌های بسیار زیبایی وجود دارد که گاهی تصورش برای مردم عادی غیرممکن و از زیبایی‌های ویژه ای برخوردار است. به طوری که بعضی از آنها مثل نقاشی های نوآورانه، آمیزه‌ای از رنگ های مختلف است.

آنچه می بینید تصاویری است از میهن عزیزمان ایران که از فضا توسط کیهان نوردان و یا ماهواره‌ها برداشته شده است:   + سید مجید میرکاظمیان - ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٢٠

فوران آتشفشان اکوادور با پرتاب سنگ

آتشفشان «تانگوراهوآ» در اکوادور طی انفجاری شدید و ترسناک فوران کرده و تکه سنگهایی به بزرگی یک کامیون را به فواصلی بیش از 1.6 کیلومتر پرتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فوران این آتشفشان باعث شد بیش از 300 نفر از ساکنان منطقه کوهستانی از خانه‌های خود فرار کرده و جان خود را نجات دهند.

با فرو رفتن چندین شهر اطراف این آتشفشان پنج هزار متری در زیر خاکسترهای آتشفشانی مدارس این منطقه کم جمعیت برای سومین روز متوالی تعطیل شدند. صدای فوران انفجاری این آتشفان بزرگ که یکی از کوه‌های رشته کوه آندس در 135 کیلومتری جنوب شرق پایتخت اکوادور است از کیلومترها دورتر شنیده می‌شد.

یک موسسه ژئوفیزیک محلی که فوران آتشفشان را از رصدخانه‌ای در نزدیکی محل فوران تحت نظر داشت اعلام کرد تکه سنگهای غول پیکر و درخشان تا فاصله 1.9 کیلومتری از سطح دهانه آتشفشان به زمین می‌خوردند. کوچکترین این سنگها به اندازه یک خودرو سواری و بزرگترین آنها به اندازه یک کامیون بودند که در نتیجه برخورد آنها با سطح زمین حفره‌هایی به وسعت 10 متر به وجود آمده است.

مقامات محلی اعلام کردند شرق آتشفشان به ویژه «بانوس» منطقه‌ای توریستی در فاصله 4.8 کیلومتری آتشفشان در زیر لایه‌هایی ضخیم از خاکسترهای آتشفشانی فرو رفته‌اند.

بر اساس گزارش دیلی میل، این آتشفشان از سال 1999 فعال بوده است و در فوران جولای و آگوست سال 2006 این آتشفشان، دست کم چهار نفر کشته و هزاران نفر خانه‌های خود را ترک کردند:   + سید مجید میرکاظمیان - ٤:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱۱

زبانه‌های آتش و کشف میدان نفتی

مردم بخش رومشکان شهرستان کوهدشت در گزارش‌هایی با استناد به بیرون زدن زبانه‌های آتش از دل صخره‌ها در خواستار پیگیری رسانه‌ها در این زمینه شدند که در نهایت اظهارات کارشناسان وجود میدان نفتی و گازی در این منطقه را تایید می‌کند.

بیرون زدن زبانه‌های آتش از دل صخره‌های منطقه رومشکان شهرستان کوهدشت و نگرانی کشاورزان منطقه از آتش سوزی در زمین‌هایشان شاید اولین جرقه در زمینه وجود میدان گازی در این شهرستان بود که پس از پیگیریهای صورت گرفته کارشناسان این احتمال را تایید کردند.

این در حالی است که پیش از این نیز در حدود 10 کیلومتر دورتر از محلی که زبانه‌های آتش بیرون می‌زند، برخی عملیاتهای اکتشاف نفت و گاز صورت گرفته است که کارشناسان زمین شناسی ارتباط خروج این گازها با این عملیات اکتشاف را محتمل می‌دانند.

 

 

 

   + سید مجید میرکاظمیان - ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/٥